Yiğitsan Kompresör Trabzon Servisi

Günümüzde kompresörlü çalışan birçok makinenin varlığından söz etmek mümkündür. Bilindiği gibi bu tür cihazlar atmosferdeki havayı tıpkı bir yay gibi sıkıştırarak, yeniden basınçlı bir hava üretmektedirler. Yani mekanik bir enerjiyi alarak pnömatik enerji üretimi gerçekleştirmektedirler. Özellikle de endüstri sektöründe kompresörlü makinelere çok fazla gereksinim duyulur. Ancak kullanılan ortama ve amaca göre kompresör makinelerinin birbirinden farklı boyutlarda ve şekillerde üretildiklerini söylemek de kaçınılmaz olacaktır. Mesela endüstri sektöründe kullanılan kompresörler, dönem hareketini gerçekleştirirken gücünü iç kısımda yer alan bir elektrik motorundan almaktadır. İş makineleri, çeşitli motorlu araçlar, deniz araçları ve de birçok seyyar sistemde ise benzinle ya da dizel motorlarla çalışma prensibi benimsenmiştir.

Özellikle de motorlu sistemle çalışan kompresörler büyük bir kullanım alanlarına sahiptirler. Çünkü içlerinde negatif bir basınç olan vakum bulunur. Bir filtre üzerinden de hava emilimi sağlanmaktadır. Son derece küçük bir hacme sahip olan cihazlarda, önceden belirlenmiş oranlarda hava sıkıştırma işlemini gerçekleştirmek mümkündür. Kompresörlü makinelerin kesinlikle su ile temas etmemesi önerilmektedir. Zamanı dolan makinelerin ise uygun bir zaman diliminde değiştirilmesi şarttır. Sıkıştırma sistemiyle çalışan kompresörler; pistonlu, vidalı, paletli ve de rotorlu olmak üzere 4 bölüme ayrılmaktadır. Her kompresör kendine has yöntemlerle mekanik enerjiyi pnömatik enerjiye çevirir. Kullanımı basit bir sistemdir. Ancak amacına uygun kullanmaya dikkat edilmesi de şarttır. Bilindiği gibi bir de üfleme prensiplerine göre çalışan kompresörler vardır.

Üfleme prensibini baz alanlar atmosferdeki havanın bir başka bölgeden alınarak bir başka bölgeye itilmesine olanak yaratmaktadırlar. Tıpkı bir vantilatör çalışma mantığına sahip olduklarını söylenebilir. Sistem bir vantilatörü andırdığından havaya da net bir hız enerjisi kazandırılmaktadır. Havadaki hız enerjisi kesitin daralması ve sıkışmayla birlikte direnç oluşturarak basınç enerjisine dönüştürülmektedir. Genel olarak orta seviye ya da daha büyük kapasiteli endüstriye işletmeler bu makinelere ihtiyaç duyarlar. Yiğitsan Kompresör Trabzon servisi gibi büyük firmalar aracılığıyla kompresörlerde meydana gelen arızalanmaları gidermek mümkün olacaktır. Yetkili teknik servis her zaman en iyi hizmetin alınması açısından önemlidir.

 

SERVİS ÇAĞIR!
Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.