Yiğitsan Kompresör Rize Servisi

Kompresör makineler bilindiği gibi havayı ya da diğer gaz çeşitlerini bulundukları atmosfer basıncından çok daha yüksek basınçlara kadar sıkıştırma görevini üstlenmiş teknolojik cihazlardan biridir. Belirlenmiş bazı oranlarda bu tür makineler aracılığıyla kısmi vakum elde edilmesi de mümkün olacaktır. Aynı zamanda basınç üstüne çıkmak ve basınç altına inme işlevi de bulunur. Makine eğer havayı ya da diğer gazları bulundukları atmosferdeki basıncın altındaki bir basınca düşürme işlemi gerçekleştirecekse böyle durumlarda pompa aracılığıyla yerdeki hava ya da gazların dışarı atımı sağlanmaktadır. Bu makinelerin tarihçesi de aslına bakıldığında oldukça uzun zaman öncesine dayanır. 1650 yıllarında Otto von Guericke’nin kompresör ve vakum pompalarında çok önemli gelişmeler kaydettiği görülmektedir.

1829 yılına gelindiğinde ise William Mann isimli bir kişi tam basınçlı hava kompresör makinesinin üretim aşamasında desteklerini sunarak patentini almaya hak kazanmıştır. Meydana gelen tüm bu gelişmelere paralel olarak ekonomik anlamda da büyük atılımlar gerçekleşmeye başlar. Öyle ki kompresörlerin kullanımı hafif makinelerin üretimine bir hayli olumlu katkı sunmuştur. 1872 yılına gelindiğinde ise çok daha büyük bir kütledeki gazı sıkıştırılması mümkün hale getirilmiştir. Buna ek olarak ise soğutma işleminin de yapılmaya başlanması endüstri sektöründe büyük yankılar uyandırdı. Soğutma yapan kompresörler belirli büyüklükteki bir silindirin içinde su jeti aracılığıyla fışkırma yapardı. Bu sistem zamanla tam mekanik makinelerde bazı sorunların yaşanmasına neden oldu.

Soğutma yapan kompresörlerde meydana gelen teknik sorunlar, ilerleme sürecinde gerçekleştirilmiş olan işlemlerin terk edilmesine yol açmıştır. Bu da etrafında su elbisesi bulunan kompresörlerin kullanılmasına yol açmıştır. Peki kompresör tam manasıyla nedir ve nasıl çalışır? Kompresörler atmosferdeki havayı bir yay gibi sıkıştırarak, olduğundan daha basınçlı hale getiren makinelere verilen isimdir. Yani mekanik enerjiyi pnömatik enerjiye çevirmektedirler. Günümüzde hemen her endüstri alanında kompresör kullanımına denk gelmek mümkündür. Bu makinelerdeki olası arızalanmaları gidermek için Yiğitsan Kompresör Rize firmasından destek ve yardım alınması önerilmektedir. Rize’deki yetkili teknik servis Yiğitsan bu tür makinelerin tüm teknik donanımları hakkında bilgiye sahiptir. Bu nedenle en iyi hizmeti alacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

SERVİS ÇAĞIR!
Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.