Yiğitsan Kompresör Artvin Servisi

Kompresörler; atmosferden çektikleri havayı sıkıştırır ve basınca dönüştürür. Aslına bakıldığında bir yönüyle de havayı çekerek depolama görevini üstlendiklerini söyleyebiliriz. Depolanan hava gereksinim duyulduğu takdirde endüstri sektörü vb. gibi alanlarda kullanılmak üzere yeniden sisteme gönderilebilmektedir. Bu gibi ürünleri alırken ihtiyaca yönelik seçim yapmak oldukça önemli olacaktır. Kompresörler kendi içerisinde debi ve basınç üreten olmak üzere 2’ye ayrılmaktadır. Kompresörlerde debi; kapasite ve sınıflandırma olarak tanımlanabilir. Bu sisteme ihtiyacı olan kurum ve kuruluşlarda ana eleman olarak kullanılmaktadırlar. Cihazların usulüne uygun ve düzgün çalışabilmesi için mutlaka periyodik aralıklarla kontrolden geçirilmesi gerekmektedir. Basınçlı hava üretiminde bir hayli işlevsel olan kompresörleri birbirinden farklı çeşitlerde sınıflandırmak mümkündür.

Güç kaynaklarını baz alarak çalışan mekanik sistemlerde güç elektrik motorundan alınmaktadır. Bir diğer çeşit ise gücün dört zamanlı benzinli ve dizel motorundan güç alanlar olarak tanımlayabiliriz. Bir türbinden ve vakum ocaklarından güç alan kompresörler de yine endüstri sektörünün olmazsa olmazları arasında bulunur. Günümüzde en çok kullanılan kompresör çeşidi ileri geri kompresörlerdir. Mekanik cihazların bu türünde cihaz içindeki piston ileri geri hareketler yaparak atmosferdeki havayı sıkıştırma işlevini yerine getirir. Havanın içeri girmesi ve çıkması için de kapakçıklar kullanılır. Daha genel bir tanımlamayla mekanik sistemde dönme hareketi gel git hareketleriyle tamamlanmaktadır. En önemli parça ise biyel makinesidir. Eğer piston hacmi sanıldığından daha büyükse giriş kapakçığı kapalı bir halde çalıştırılmalıdır.

Eğer kompresörler tek yönlü çalışıyorsa da gaz ya da hava akışkanı tek bir yerden emilir ve basınç haline getirilmektedir.  Bu tarz mekanik cihazlarda pistonun bir tarafından akışkanın emilimi gerçekleştirilir. Diğer bir yandan da basıncın dışarı basıla işlemi gerçekleştirilecektir. Daha sonraki süreçte işlemin yön değiştirmesiyle üretimin devam etmesi sağlanmaktadır.  Bu tür cihazları alırken mutlaka yeni nesil olmalarına dikkat edilmesi şarttır. Öyle ki eski modellerin çalışma stilleri yeni modellere göre çok daha teferruatlı olacaktır. Olası arızalanma durumunda HIZ TEKNİK ile iletişime geçilebilir. Çünkü burada olası sorunlara tam profesyonel ekip sayesinde kısa süre içerisinde çözüm bulunacaktır.

 

SERVİS ÇAĞIR!
Bu site DumanSoft web tasarım ajansı tarafından hazırlanmıştır.